English
 

V tomto školskom roku gymnázium GALILEO SCHOOL opúšťajú prví maturanti. Väčšina z nich mieri na zahraničné univerzity predovšetkým do Veľkej Británie.

Otázka: Ako si prijal správu, že si prijatý na Oxford?
Tomáš: Správa o prijatí prišla 22. decembra a bol to môj najkrajší vianočný darček.

Otázka: Prečo si sa rozhodol zaslať prihlášky na britské univerzity?
Tomáš: Hľadal som univerzity so zameraním na matematiku a informatiku. Pozrel som si rebríčky a hodnotenia svetových univerzít. Žiaľ v prvej 500-vke nebola ani jedna univerzita zo Slovenska. Amerika je pre mojich rodičov príliš ďaleko a tak som sa rozhodol pre č. 1 v Európe – a tou je University of Oxford.

Otázka: Neobával si sa, že vo svetovej konkurencii chlapec zo Slovenska neobstojí?
Tomáš: Nikdy som o tom takto nerozmýšľal. Išiel som do toho a snažil som sa vydať zo seba to najlepšie. Zo Slovenska som tam nikoho nestretol. Väčšina nádejných študentov pochádzala z Británie. 1600 študentov sa hlásilo na Oxford. Na moju college sa hlásilo 360 a z nich bolo na základe matematického testu na pohovor pozvaných asi 30. 15 bolo prijatých.

Otázka: Ako prebiehali pohovory v Oxforde?
Tomáš: Pozvánka na osobný pohovor prišla už začiatkom novembra. V Oxforde som strávil začiatkom decembra tri dni na mojom vysnívanom University College. Za ten čas som mal päť pohovorov. Matematika bola veľmi ťažká, a čo ma prekvapilo, skúšali ma to, čo som ešte nepreberal. Netestovali ani tak poznatky, ktoré som mal, ako skôr moju schopnosť pochopiť a rovno aplikovať nové poznatky.

Otázka: Reagoval si aj na pozvania z iných univerzít?
Tomáš: Keď sa niekto hlási na univerzity do Veľkej Británie, môže si zvoliť maximálne 5 univerzít. Ja som si poslal prihlášku napríklad aj na Imperial College London – čo je podľa rebríčkov číslo 3 v Európe a vážne šliape na päty Oxfordu a Cambridge. Aj tu som bol na pohovore a tiež ma prijali.

Otázka: Čo by si odporučil mladším študentom, ktorí by ťa chceli nasledovať?
Tomáš: Učiť sa, učiť sa.... Ale vážne. Rozhodne by som každému doporučil, aby zvolené univerzity navštívil. Je to veľmi inšpirujúce a motivačné. Treba mať na pamäti, že univerzitám ide o komplexne rozhľadeného človeka. Nezaujímajú ich iba známky z matematiky, veľa zavážia aj ostatné záujmy a schopnosti, ktoré zdanlivo so štúdiom nesúvisia. Dôležitá je aj schopnosť plynulo komunikovať v angličtine. Dokonca odo mňa Oxford nepožaduje nijaké špeciálne certifikáty z angličtiny. Uznali mi skúšku IGCSE, ktorú na našej škole robia gymnazisti v prvom ročníku.

Na britské univerzity prichádzajú tisícky prihlášok z celého sveta. Z nich len zlomok osloví kompetentných natoľko, že pošlú pozvanie na pohovor. Opýtali sme sa Mgr. Františka Bezáka, riaditeľa Súkromnej základnej školy a gymnázia GALILEO SCHOOL, čo by mala prihláška obsahovať.

Najlepšie univerzity chcú študentov ktorí preukážu nielen jazykové schopnosti, ale aj medzinárodné certifikáty dokladujúce úroveň vedomostí v samotných predmetoch – týmito sú napríklad skúšky IGCSE, ktoré naši gymnazisti skladajú z anglického jazyka, matematiky, fyziky, biológie chémie, ekonómie a nemeckého jazyka už v prvom ročníku štúdia. Spoločne s maturitnými skúškami tvoria základ úspešnej prihlášky na zahraničné univerzity.
Veľmi dôležité sú certifikáty dokazujúce znalosť anglického jazyka, a naša škola pripravuje študentov a v spolupráci s British Council aj testuje Cambridge Certificate in Advanced English, Cambridge Certificate of Proficiency in English, IELTS alebo TOEFL.
Na gymnáziu GALILEO SCHOOL pripravujeme študentov na skúšky S.A.T. vyžadované americkými univerzitami ako aj na skúšky GCE – A levels pre britské univerzity.
Väčšina top univerzít hľadá študentov ktorí sú aktívny a na GALILEO SCHOOL zároveň podporujeme a aktívne zapájame našich študentov do súťaží a medzinárodných projektov. Naši maturanti získali bronzové certifikáty CREST AWARDS od Britskej asociácie pre vedu za prácu na inžinierskom projekte s našou partnerskou školou v Anglicku.